Tarih : 27/07/2021 Saat : 26:49

Tarsus Pusula

Baki Şimşek” Derdimiz Mersin, Sevdamız Mersin”

Baki Şimşek” Derdimiz Mersin, Sevdamız Mersin”
299
07 Ekim 2020 - 10:12

Mersin MHP(Milliyetçi Hareket Partisi) Milletvekili Baki Şimşek TBMM Genel Kurulunda söz aldı. Milletvekili Şimşek TBMM kürsüsünden yaptığı konuşmasında başta tarım olmak üzere ulaşım, doğalgaz, turizm gibi Mersin’in birçok sorununu dile getirdi dile getirdi.
Baki Şimşek konuşmasının devamında; “Mersin uygun iklimi ve doğal kaynaklarıyla tarım sektöründe Türkiye’nin önde gelen illerindendir. Limon, portakal, üzüm, nar, muz, çilek, sofralık kayısı ve zeytin üretiminde ilk sıralardadır. Mersin tarım sektöründe üretimin yanı sıra ihracat kanalıyla da ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Toplam yıllık tarım ürünleri ihracat hacmiyle Türkiye’de birinci sıradadır.
Bununla birlikte, tarımdaki en büyük sorun, barajların tamamlanamaması sebebiyle sulamanın yeterli miktarda yapılamamasıdır. İnşaatı devam eden barajlar bittiğinde tarımsal üretim ve ihracat 2 katına çıkacaktır ve Mersin tarımın lokomotifi olacaktır. Kırsal nüfus yaşlanmaktadır, genç nüfus şehre göç etmektedir. Üretilen ürünler işlenerek satılmalı, tarımsal sanayi kurulmalıdır. Çiftçi borçları ertelenmeli; soya, pamuk ve mısırda destek artırılmalı, ihracat kapıları açık tutulmalıdır.
Tarımdaki en büyük sorun sudur. Özellikle yaz aylarında köylerde ve yaylalarda; Çamlıyayla, Gözne, Ayvagediği’nde içme suyu ve arazide sulama suyu sıkıntısı çekiliyor. Maalesef, su kaynaklarımız yeterli olmasına rağmen mevcut barajların bitirilememesi, boruların ve kanalların tamamlanamaması bir tarım kenti olan Mersin’de köylerde yaşayan insanlarımız ve çiftçilerimiz için büyük bir problem teşkil etmektedir. Pamukluk Barajı başta olmak üzere Sorgun, Değirmençay, Aksıfat ve Anamur Alaköprü Barajlarının bir an önce bitirilmesini istiyoruz. Barajlar bittiğinde Adana’dan Antalya’ya kadar olan arazilerin büyük bir kısmı sulanacaktır. Pamukluk’ta yüzde 85 tamamlanmış, Alaköprü’de gövde bitmiş, sulama suyu projesi devam etmektedir. Aksıfat yüzde 55, Değirmençay yüzde 20, Sorgun yüzde 75 seviyesindedir.
Mersin’in diğer önemli bir sorunu ulaşımdır. Şu anda Silifke-Mut yolu heyelandan dolayı kapalı ve çalışma aylardır devam ediyor. Burada özellikle yol boyundaki esnaflar ve vatandaşlar çok mağdur oldular. Maalesef ulaşım hâlen Gülnar üzerinden yapılıyor. Buradaki alternatif yolun ve Silifke-Mut arası heyelan sebebiyle kapanan Mut yolunun bir an önce ulaşıma açılması gerekmektedir. Çukurova Havaalanı inşaatı artık bitirilmeli ve milletimizin hizmetine sunulmalıdır. Çeşmeli-Taşucu otoyol inşaatına bir an önce başlanmalıdır. Mersin-Antalya yolu, özellikle Aydıncık-Anamur ve Anamur-Gazipaşa arasında olan kısmın ihalesinin mutlaka yapılmasını, buradaki tünellerin ve yolların bir an önce bitirilmesini, Mersin-Antalya yolunun kesintisiz olarak devam etmesini istiyoruz. Tarsus-Çamlıyayla yolu, özellikle Tarsus-Ulaş arası kamulaştırma sorunu çözülmeli, ulaşıma açılmalıdır.
Tarsus’ta araç muayene istasyonu istiyoruz. Adana’da şehir içi otoyol ücretsiz, Dörtyol-İskenderun arası otoyol ücretsiz ama Tarsus-Mersin arası otoban ücretli. Bunun izahı mümkün değildir. Tarsus-Mersin arası otoban ücretsiz yapılmalı, Eshab-ı Kehf çıkışı trafiğe açılmalıdır.
Mersin’in Tarsus dışında hiçbir ilçesinde doğal gaz yoktur. Erdemli, Silifke, Aydıncık, Bozyazı, Anamur, Mut, Gülnar ve Çamlıyaylalıhemşehrilerim doğal gaz bekliyorlar. Mut, Erdemli ve Anamur’da proje çalışmalarına başlanmıştır. Diğer ilçelerin de bu projeye dâhil edilerek yatırım programına alınmasını talep ediyoruz.
Tarsus Üniversitesi’ni kuran, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ancak üniversitesi olup KYK’ye ait kendi yurdu olmayan tek ilçeyiz. Bu sebeple ilçemize KYK yurdu istiyoruz.
Eshab-ı Kehf’i, DanyalAleyhisselam’ı, St. Paul’ü, ören yerleri, Cennet-Cehennem, Pompei antik kenti; İslam alemi, Hristiyanlık ve Musevi dünyası için ve inanç turizmi açısından önemli bir kenttir. Mersin turizmden payını almalı, turizm bölgelerine yatırım yapılmalıdır. Kazanlı, Karboğazı, Gülek, Narlıkuyu, Akyar, Boğsak, Ovacık, Kargıcak, Ortaburun ve Melleç turizm bölgeleri bir an önce hayata geçirilmelidir.
Mersin Şehir Hastanesi, Anamur, Mut, Silifke Devlet Hastaneleri milletimizin hizmetine girmiştir. Tarsus Devlet Hastanesinde sona yaklaşılmış, Tarsus Hükûmet Konağı inşaatı başlamıştır. Ayrıca, Adana-Mersin hızlı trende sona yaklaşılmıştır.
Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, saygılarımı sevgilerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.