:
Tarih : 26/05/2022 Saat : 11:16

Tarsus Pusula

    BAKİ ŞİMŞEK” Mersin ve Tarsus’un  Kurtuluşunda Emeği Geçen Bütün Şehitlerimizi Rahmet ve Minnetle Anıyorum”
2.008
25 Aralık 2021 - 18:02

BAKİ ŞİMŞEK” Mersin ve Tarsus’un  Kurtuluşunda Emeği Geçen Bütün Şehitlerimizi Rahmet ve Minnetle Anıyorum”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Baki Şimşek 27 Aralık 1921 yılında Tarsus’un, 3 Ocak 1922 yılında Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşlarının 100. Yıl dönümü vesilesiyle bir mesaj yayımladı.

Milletvekili Şimşek yayımladığı mesajında ;” Mersin ve Tarsus’un kurtuluşunda emeği geçen bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum”  dedi.  Şimşek, 3 Ocak 1922 yılında  Mersin’in düşman işgalinden tamamen kurtulması ve 3 Ocak Mersin’in kurtuluşu olarak kutlanması vesilesiyle de Mustafa Kemal Atatürk’ün Mersin ziyareti sırasındaki Mersin halkıyla arasında geçen diyaloglarından bir kesitini paylaşarak, Mersin halkının fedakarlığı ve kahramanca mücadelesi için minnet duyduğunu  bir kez daha önemle vurguladı.

Milletvekili Şimşek sözlerinin devamında; “19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da yaktığı bağımsızlık ateşi bütün yurdu sarmış ve 27 Aralık 1921 tarihinde doğduğum kent olan Tarsus iş birlikçi Ermeni ve Fransız çetelerinin işgalinden kurtarılmıştır. Tarsus’un kurtuluşunda emeği geçen başta Gülekli Hatice Ana, Tarsuslu Adile Hala olmak üzere Molla Kerim ve bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Tarsus’tan sonra 3 Ocak 1922 tarihinde de Mersin düşman işgalinden kurtarılmış ve Çukurova’daki işgal tamamen sona erdirilmiştir. Mersin işgalden kurtarıldıktan sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk Mersin’i ziyaret etmiş ve istasyon meydanında önündeki bir köşkü göstererek “Bu köşk kimin?” diye sormuştur Mersinlilere. Mersinliler “Kirkor’un.” demişlerdir. “Ya şu bina kimin?” demiştir. “O da Yorgo’nun.” “Peki, şu konak kimin?” “O da Salomon’un.” demişlerdir. Gazi Mustafa Kemal “Peki, bunlar bu binaları yaparken siz ne yapıyordunuz?” deyince arka sıralardan bir köylü, “Paşam biz Yemen’de, Çanakkale’de, Gelibolu’da savaşıyorduk.” demiştir” şeklinde konuştu

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

instagram volgers kopenvolgers kopenbuy windows 10 probuy windows 11 pro