Tarih : 26/11/2022 Saat : 16:04

Tarsus Pusula

<
Baki Şimşek Yine Mersin’in Sesi Oldu
203
04 Kasım 2020 - 10:46

Mersin MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) Milletvekili Baki Şimşek 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nun görüşmelerinin yapıldığı Plan Bütçe Komisyonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bütçe görüşmelerinde söz aldı. Milletvekili Şimşek konuşmasına başlamadan önceİzmir’de meydana gelen deprem nedeniyle hayatını kaybeden, yaralanan, ağır kayıplar veren vatandaşlarımız için derin bir üzüntü duyduğunu ve enkaz altında olan vatandaşlarımızın sağ olarak kurtarılmasını temenni ettiğini dile getirdi. Ayasofya Camisinin açılışıyla ilgili olarak da konuşan Milletvekili Şimşek şunları söyledi: “ Birilerini rahatsız etse de Ayasofya Camisi’nin açılışı Türk milletini sevince boğmuştur; bunun için de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi. Şimşek konuşmasında ; Mersin’in hem kültürel yönden hem de turizm açısından çok önemli olduğunu, fakat yeterince yatırım alamadığını önemle vurguladı.
Milletvekili Şimşek konuşmasının devamında:” Öncelikle, Tarsus Müzesi, tarihî Tarsus Adliye Sarayı, Silifke Cennet-Cehennem ve Mut Laal Paşa Camileri için teşekkür ediyorum. Bunların bir kısmı bitmiş, bir kısmında sona yaklaşılmıştır.
Herkes kendi memleketinin tarihinin binlerce yıllık olduğunu söyler ama bizim memleketimizin tarihi insanlık tarihiyle beraber başlıyor. Hazreti Adem (AS)’ın oğlu Şit (AS) Tarsus’a geliyor, Tarsus’ta yaşıyor. Danyal (AS)’ın mezarı Tarsus’ta, Eshab-ı Kehf Tarsus’ta, St. Paul Tarsus’ta yaşamış. Dolayısıyla, insanlık tarihinin başlangıcından günümüze kadar aralıksız yaşamın devam ettiği bir kentten bahsediyoruz.
Mersin’in Tarsus’tan Anamur’a kadar tamamı ören yerleriyle dolu, böyle bir tarih var elimizde. İnanılmaz bir coğrafya hem deniziyle hem sahiliyle hem tarihiyle ama maalesef Mersin bugüne kadar istenilen noktada yatırımlar alamadı.
Mersin’de 8 Tane Turizm Bölgesi Bulunmaktadır Fakat Yeterli Yatırımı alamamaktadır.

Mersin’de 8 tane turizm bölgesi ilan edildi fakat üst üste de talihsizlikler yaşadık; yatırımcılar, Rusya krizi, Irak’ta yaşanan hadiseler, daha sonra pandemi, darbe, her türlü olumsuzluğu yaşadık ve bir türlü Kazanlı turizm bölgesi tahsis yapılmasına rağmen hayata geçirilemedi.
Birçok Turizm Bakanımız geldi geçti. Ben sizin Mersin’e bir eser bırakmanızı, bununla ilgili Mersin’e bir parantez açmanızı istiyorum. Türkiye’nin değişik bölgelerine güzel yatırımlar yapılıyor, bunlar için teşekkür ediyorum ama gerçekten Mersin, potansiyeli çok büyük olan ve maalesef bu 8 tane turizm bölgesinin hiçbir tanesinin hayata geçirilemediği bir kent. Burada Bakanlık olarak bu turizm bölgelerinden en az 2 tanesini sizin döneminizde örnek proje olarak bitirip Türk milletinin hizmetine sunmanızı ben sizlerden rica ediyorum. Sadece Kızkalesi’ne bile bir el atsanız, sadece Kızkalesi bile belki 5-10 milyon turistin gelebileceği bir yer olur. Ben çok tarihî yer gezdim ama Anamur Ören kadar tarihin bu kadar ayakta olabildiği böyle bir bölgeyi hiç görmedim, vekil olmadan önce ben de görmemiştim bir Mersinli olmama rağmen. Binlerce yıllık tarih Anamur Ören’de ayakta Sayın Bakanım. Bunlara destek vermenizi bekliyorum ben.

Türkiye İşçi Emekliler Derneği’ne Uygun Bir Yer Tahsis Edilmesini İstiyoruz.
Türkiye İşçi Emeklileri Derneğimiz bir bütçe ayırmış, aylardır uğraşıyor ama bürokrasiyi aşamıyor, paraları hazır. “Biz İşçi Emeklileri Derneğine bir otel yapmak istiyoruz.” diyorlar. Sayın Bakanımızın da bilgisi var, kendisine teşekkür ediyorum ben, bu konuda Sayın Bakanımız da çok mücadele ediyor ama maalesef bir türlü bürokrasiyi aşamıyoruz.Üçüncü derece sitten ikinci derece site çıkıyoruz, oradan başka bir problem çıkıyor, tahsiste problem yaşıyoruz yani bir yerde yatırımcı bulamıyoruz, bir yerde de hazır para var, yatırımcı var, buna da yer bulamıyoruz maalesef böyle bir sıkıntının içerisindeyiz. Ben, Türkiye İşçi Emeklileri Derneğine mutlaka Tarsus Plajı’ndan veya uygun bir yerden bir yer tahsis etmenizi ve işçilerimizin burada para hazır, ucuz bir şekilde kalabilecekleri bir mekânın hizmetlerine sunulmasını istiyorum. İşçi Emeklileri Derneğimiz de bunun çok mücadelesini veriyor, Sayın Bakan Yardımcılarımızın da bukonuda bilgisi var.

Girit Mutfağının Tanıtılması için Kültür Evi Yapılmasını İstiyoruz
Bizim bölgemizdeki Gilindire Mağarası’yla ilgili güzel çalışmalar yapıldı, onun tanıtımıyla ilgili de çalışmalar yapılıyor, yine, bizim Mersin merkez Akdeniz ilçemize bağlı bir yer. Girit kültürü bizim orada önemlidir, Girit Mutfağı önemlidir. Burada Giritlilere ait tarihî bir kale var, restore edilip burada Girit kültürünün, Girit Türklerinin mutfağının tanıtılabileceği bir kültür evinin yapılmasını istiyoruz, ben daha önceden Sayın Bakan Yardımcılarımıza da bu konuyu izah etmiştim.
Kayak Merkezi yapılmasını İstiyoruz

Koskoca Adana-Mersin’in bir kayak merkezi yok. Adana-Mersin kayak yapmaya giderse ancak Erciyes’e gidecek, gidebileceği başka bir kayak merkezi yok. Onun için, Gülek, Karboğazıbölgesine yatırım yapılmasını istiyoruz. Burada daha önceden belediyenin tesisleri vardı, onlar iyi kötü burada birtakım etkinlikler yapıyorlardı, bu bölgeye sahip çıkmaya çalışıyorlardı, şu anda onlar da bırakmış durumdalar.hazine arazisi, burası da uygun yani tahsisi yapılmış, turizm bölgesi içerisine alınmış, Adana-Mersin’e hitap edebilecek olan bir kayak bölgesi. Buranın mutlaka yatırım planına alınmasını istiyoruz. Elbette bütçeler sıkıntılı, para belki şey ama bu dönem içerisinde- Mersin’e mutlaka ciddi bir ödenek ayırmanızı bekliyoruz” şeklinde konuştu.
Baki Şimşek konuşmasını bitirirken son olarak; “ 2021 Yılı Bütçesinin hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum ve sizleri sık sık Mersin’e gelmeye davet ediyorum, ziyaretlerde bulundunuz ama bunların devamının gelmesini ve bu turizm bölgelerinden mutlaka en az iki tanesinin eskort de sizin döneminizde hayata geçirilmesini bekliyor, bütün Mersinli hemşerilerim adına saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum ” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenTesettürEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeketÇantaÇanta aksesuarlarBebek bakım çantasıSpor çantaOkul çantasıLaptop çantasıPortföy çantaBel çantasıPostacı çantasıEl çantasıSırt çantaBebek bakım çantasıOmuz çantası

Pet Shop