Tarih : 06/10/2022 Saat : 6:36

Tarsus Pusula

Başkan Dinçer, “Mersin’e acilen sanayi yerleşkesi kurulmalı”
208
12 Ekim 2020 - 12:55

Komşu illerde sanayi hamleleri yapılırken, Mersin’de İmalat ve tamirat alanlarında mal ve hizmet üreten esnaf ve sanatkârlarının  %76’sının mahalle aralarında, apartman altlarında, bodrum katlarında  sağlıksız ortamlarda, çağdışı görüntülerle   hizmet  verdiğine dikkat çeken Başkan Dinçer, “Bölgemizde sanayi ve imalat sektöründeki meslek kollarının iş hacimlerine, iş akışlarına, iş planlarına ve üretim hacimlerine bağlı olarak en az 200 metrekareden başlayacak ve farklı büyüklüklerde olacak şekilde açık ve kapalı alanlara sahip 5  bin işyeri kapasiteli ihtisas sanayi sitelerine ihtiyaç var” dedi.

Dinçer “Söz konusu sitelerde her sektörün bir arada kümeleneceği, bütün sektörlerin ortak olarak kullanabilmelerine imkan tanıyan AR-GE merkezi ve iş geliştirme merkezi, mesleki eğitim okulu, fuar ve toplantı alanları, sosyal ve sağlık tesislerini bir arada bulunmalı. Böylelikle kente, bölgeye ve uluslararası pazarlara mal ve hizmet üretecek  işletmelerin bir arada olacağı sanayi yerleşkesi oluşturulmalı” diye konuştu.

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, kent merkezinde kangren haline gelen sanayi sitesi sorununun mutlak suretle çözülmesi gerektiğini  söyledi.  Mahalle aralarında, apartman altlarında dağınık ve plansız şekilde hizmet veren  imalatçı ve tamirci işletmelerinin insan sağlığını tehdit etmesinin yanı sıra görüntü, gürültü ve çevre kirliliğine neden olduğuna vurgu yapan Dinçer, “ Sanayi esnafımızartık bünyesinde, İş geliştirme merkezi, mesleki eğitim okulu, toplantı ve fuar alanları, sosyal ve sağlık tesisleri bir arada bulunan modern ve çağdaş sanayi yerleşkelerinde hizmet vermek istiyor” dedi.

Mersin’in sanayi sitesi fakiri bir kent olduğunu, bu makus kaderi kırmak adına yerel ve genel idare temsilcilerinden feryatlarına kulak vermelerini beklediklerini kaydeden  Dinçer, “ Kent  ticaretinin ve sanayisinin gelişimi, çevre ve insan sağlığının korunması,  kent içerisinde, mahalle aralarında ve apartman altlarında tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde faaliyetlerini sürdürmek zorunda kalan esnaf-sanatkarlarımızın acilen planlı, düzenli ve modern sanayi sitesi alanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bugün kentimizde  İmalat ve tamirat alanlarında mal ve hizmet üreten esnaf ve sanatkârlarımızın %76’sı kent içerisinde apartman altlarında, mahalle aralarında tehlikeli ve çok tehlikeli mesleki faaliyet alanlarında çevre ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen, modern çalışma koşullarından uzak bir şekilde faaliyet yürütmektedir” diye konuştu.

Mersin’de Matbaacı, Mermerci, Mobilyacı, Otomotiv Bakım ve Tamirciliği, Boyacılığı, Kaportacılık,  Elektrikçilik, Lastikçi, Kaynakçı, Demirci, hurdacı, geri dönüşümcü, tekstil ve konfeksiyon meslek dallarında hizmet veren 5467 esnaf sanatkardan 1358’inin Mersin Sanayi Sitesi, Tırmıl Sanayi Sitesi, Mezitli Sanayi Sitesi, Toroslar Sanayi Sitesi’nde; 4109 esnaf sanatkarın ise  sanayi sitesi dışında faaliyet gösterdiğine dikkat çeken Başkan Dinçer “ Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne üye olan işletmelerce küçük sanayi sitesi için ihtiyaç duyulan işyeri sayısı 4109’dur. Bu sanayi sitesi alanında işyeri büyüklükleri 200-1000m2 arasında olup ihtiyaç duyulan parsel alanı net 1.643.600 m2dir. Sanayi sitesinde yol, otopark ve sosyal tesisler için gereken toplam alan ise 3.287.200 m2dir” dedi.

Başkan Dinçer şöyle devam etti : “Eski Mersin olarak bilinen Akdeniz’de biri 1970’li yıllarda yapılmış, ancak şehrin merkezinde kalmış, artık günümüz şartlarında üretim için optimum bir ölçek oluşturmayan, yapı olarak da küçük ve eski yapılardan oluşan sanayi sitesi ile Tırmıl Sanayi sitesi haricinde sanayi sitemiz yok. Mersin hızla büyüyor, kentimize mevcut sanayi siteleri artık yakışmıyor. Bugün komşu  illerimize bakacak olursak hepsi sanayi sitesi zengini. Küçük sanayi sitelerinin harici organize sanayi siteleri almış başını gidiyor. Biz ise hala kentimize sanayi sitesi kazandırma kavgasındayız ve bu kavgamızda da yalnız bırakılıyoruz.Şehrimizin içerisinde mal ve hizmet üretmeye çalışan, esnaf – sanatkar teşkilatımıza modern, teknik ve altyapı kapasitesi gelişmiş küçük sanayi siteleri yapılması için her türlü girişim, müracaat, araştırma ve başvuru yapılmıştır. Bu başvurularımız sonucu Toroslar Bölgesinde dönemin Valisi tarafından sanayi sitesi olarak kullanılmak üzere tahsis edilen 2 bin 500 dönüm arazi üzülerek söylüyoruz ki yine dönemin yerel idarecileri ve meclis üyelerince konut alanına çevrildi. Kentimize modern sanayi sitesi kurulması için verdiğimiz mücadelede yerel idarelerce yüz üstü bırakıldık” diye konuştu.

Açıklamasının devamında kentlerin yapılanmasında, planlanmasında yerel yönetimlerin önemini vurgulayan Başkan Dinçer, “ Hemen yanı başımızdaki  Konya, Gaziantep, Kayseri, Niğde gibi iller, sanayi sitelerinde, organize sanayi sitelerinde aldı başını gitti. Buradaki yerel idareler modern sanayi siteleri kurulması için imalatçı/tamirci esnafına ücretsiz yer tahsis ediyor. Diyor ki  “Alın size arsa, mahalle aralarından, apartman altlarından, bodrumlardan çıkın halkımıza modern yerlerde hizmet verin” Bizler ise burada yerel idarelere “Biz büyümek istiyoruz, modern yerlerde hizmet vermek istiyoruz, bize yer gösterin diyoruz” ama maalesef sözümüzü dinleyen yok.  Bazı yerlerde ise yerel idareler  bizlere arsaları en yüksek fiyattan satmanın hesabı yapılıyor. Bu durum bizleri çok üzüyor” dedi. Dinçer sözlerini şöyle tamamladı :

“Mersin’in modern sanayi sitesi yerleşkesine kavuşmasının zamanı gelip geçiyor. Artık bir gün kaybına dahi tahammülümüz yok.  Büyükşehir ve alt birim belediye başkanlarımızı bu konuda göreve davet ediyoruz. Yine yerel ve genel idareler bir an önce bu konuya duyarlılık gösterip, arazi konusunda gereken araştırma, incelemeleri yapmalı, kent planında sanayi sitesi olarak yer belirlemelidir. İlimize yapılacak bir modern sanayi sitesi, hem hizmet kalitesi ve kapasitesini arttıracak, hem de istihdama olan katkıyı arttıracaktır. Her zaman söylüyoruz  kalkınmanın rotası sanayidir ve sanayi siteleri bulundukları bölgeye ivme kazandırır. İlimize kazandırılacak bir sanayi yerleşkesininbölgeyi cazibe merkezi haline dönüştüreceği unutulmamalıdır”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenTesettürEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeketÇantaÇanta aksesuarlarBebek bakım çantasıSpor çantaOkul çantasıLaptop çantasıPortföy çantaBel çantasıPostacı çantasıEl çantasıSırt çantaBebek bakım çantasıOmuz çantası

Pet Shop