Tarih : 06/10/2022 Saat : 8:26

Tarsus Pusula

Başkan Kaya: Sahadaki Durumu En Hızlı Şekilde İletiyoruz
235
24 Ağustos 2020 - 10:04

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, video konferans aracılığıyla düzenlenen Mersin il/ilçe Oda/Borsaları İstişare toplantısına katıldı.

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya “Pandemi döneminde yaşanan büyük sıkıntılara rağmen umutsuzluğa kapılmadan Ülkemiz için daha fazla çalışmaya ve üretmeye devam edeceklerini dile getirdi. Borsa Başkanı Murat Kaya TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu ile yaptığı video konferans toplantısında bölge ekonomisi ve üyelerinin taleplerini iletti.

Borsa üyelerinden gelen talepleri ileten Başkan Murat Kaya, üyelerinin Tarım Kredi Kooperatiflerinden kaynaklı yaşanan sıkıntıları dile getirirken, 54 vilayetten büyük olan Tarsus’a TOBB ‘nin yaptıracağı 24 derslik okul inşaatının da bir an önce temellerinin atılmasını ifade etti.

Konuşmasına devam eden Borsa Başkanı Murat Kaya, üyelerinden gelen talepleri sıralarken“Türkiye genelinde yaklaşık 600 den fazla çıçır-linter-prese fabrikası bulunuyor, sadece rollergin makine sayısı 25 bin adet civarında ve 6500 den fazla tekstil üretim firması var.Üretimde kalite, işlemede kalite,  depolamada kaliteyi yakalayan işletmecinin işletmelerinin sigorta kapsamına alınmasını talep ediyoruz. Bunun yanısıra . TARSİM rüzgar hasarlarının tespitinde meteroloji istasyonu verilerine göre işlem yapmaktadır. Halbuki rüzgar hızı bölgesel olarak değişim göstermektedir. TARSİM çiçekte donmayı kabul ederken , çiçekten dönen meyvenin don hasarını kabul etmiyor.Bu da üreticilerimizi zarar noktasında ekonomik olarak etkiliyor. Her platformda ifade ettiğimiz üzere  son 5 yıldır ürün desteklerinde bir artış olmadı. Özellikle dışa bağımlı olduğumuz ürünlerde, desteklerin arttırılmasını öncelikle talep ediyoruz. Dahilde işleme izni ( DİİB) kapsamında ihracat taahhüt kapatmaları konusunda sektörün bazı kesimlerinin pandemi süreci içinde ihracat yükümlülükleri için af getirilmesini ve ya ithal edilmiş buğdaya düşük oranda vergi ödenerek taahhüt kapatılması şeklinde esneklik sağlanması konularında girişimlerde bulundukları borsamıza belirtilmiştir. Dâhilde işleme rejimiyle ithal edilen gümrüksüz buğdaylar (yasak olmasına rağmen) un haline getirilip ucuz fiyattan piyasaya satılmaktadır. Bu durumun bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Borsa Yönetimi olarak devamlı sahada olduklarının altını çizen Başkan Murat Kaya, “Ülkemiz için Normalleşme süreciyle birlikte birçok sektördeki kayıplar telafi edilmeye başlandı. Umutsuzluğa kapılmadan ülkemiz için daha fazla çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz. Biz de üyelerimiz ve meclisimiz kanalıyla sahadaki durumu en hızlı şekilde aktarmaya devam ediyoruz. Dolayısıyla hiç ara vermeden üyelerimizle temasta olup, sıkıntı ve önerileri toplamayı sürdürüyoruz. Son Ekonomi ve ticaretteki bu süreci de aşacak ve kararlı adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz.” Şeklinde sözlerini tamamladı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenTesettürEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeketÇantaÇanta aksesuarlarBebek bakım çantasıSpor çantaOkul çantasıLaptop çantasıPortföy çantaBel çantasıPostacı çantasıEl çantasıSırt çantaBebek bakım çantasıOmuz çantası

    Pet Shop