Tarih : 29/09/2022 Saat : 14:08

Tarsus Pusula

BAŞKAN MAHMUT ŞAHİN’DEN  AHİLİK HAFTASI MESAJI
399
16 Eylül 2021 - 9:53

BAŞKAN MAHMUT ŞAHİN’DEN  AHİLİK HAFTASI MESAJI

Tarsus Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanı  Mahmut ŞAHİN 34. sü kutlanan Ahilik Haftası Münasebetiyle açıklamalarda bulundu.

Yaptığı açıklamada Ahilik kültürünün önemine vurgu yapan Başkan ŞAHİN “Anadolu 1071 yılında MalazgirtteBizansa karşı kazanılan zaferle ecdadımız tarafından fethedildi  fakatAnadolunun bizler için bir yurt olması Ahilik teşkilatının çalışmalarıyla olmuştur. Ahi demek kardeş demektir. Ahilik bir kardeşlik teşkilatıdır. Ahiler yüzlerce yıl Anadolunun her tarafında , her ilinde ilçesinde köyünde ahlaklı ve doğru ticaretin yerleşmesi, gelişmesi ve devamı için çaba harcamış ve bu güzel toprakların Türk milleti için bir yurt bir vatan haline gelmesinde rol oynamıştır. Ahilik teşkilatının kurucusu ve piri Ahi Evran , çağları aşan bir görüş ve bilgelikle toprakların kılıçla fethedileceğini ama adaletli, ahlaklı, edepli ve doğru bir ticari hayatla ayakta kalacağını söylemiştir.Yinet Ahiliğin bir başka büyük piri, Şeyh Edebali ise “ İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” ilkesini ortaya koymuştur.  Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Beyden, Fatih Sultan Mehmet’e oradan da Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e kadar  Milletimize baş olmuş tüm büyük liderlerimiz işte Ahi EVREN’in, Şeyh EDEBALİ’nin bu bilge sözlerine göre Devleti Sevk idare etmiş; Esnaflar ise yine  kurallar çerçevesinde millete hizmet etmiş olup devlet-millet beraberliği bu şekilde ortaya çıkmıştır. Esnaf olarak, Esnaf ve Sanatkarların günümüzde ki temsilcileri olarak bizler işte bu Ahlak, Adalet, Edep kurallarına göre işlerimizi yürütmek için, Devlet-Millet birlikteliğine hizmet etmek için, Milletimizin sağlam bir ekonomik düzen içinde yaşayabilmesi için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Allah bu gayretimizde bizleri inşallah hayırlı işlere vesile kılar. Tüm Esnaflarımız şunu hiç unutmasın,  bu ilkelere göre hareket edersek evimize helal ekmek götürür, kazancımız  bereketli olur, ailemiz mutlu ,sağlıklı olur. Ahilik haftası münasebetiyle bu yolu kuran, sürdüren tüm büyüklerimize, ruhları ebediyete intikal etmiş Esnaf ve Sanatkarlarımıza, vatan savunmasında şehit düşmüş vatan evlatlarına yüce Allahtan rahmet diliyor, tüm Esnaf ve sanatkarlarımıza hayırlı işler bereketli kazançlar diliyorum”. Dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenTesettürEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeketÇantaÇanta aksesuarlarBebek bakım çantasıSpor çantaOkul çantasıLaptop çantasıPortföy çantaBel çantasıPostacı çantasıEl çantasıSırt çantaBebek bakım çantasıOmuz çantası

Pet Shop