Tarih : 25/09/2022 Saat : 24:01

Tarsus Pusula

Başkan Şahin 2021 Yılını Değerlendirdi
335
08 Ocak 2022 - 0:01

Başkan Şahin 2021 Yılını Değerlendirdi

1 Nolu Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mahmut Şahin 2021 yılı değerlendirmesiyle ilgi olarak şu açıklamayı yaptı.

Görevde bulunduğumuz 2005 yılından bu yana her yıl sonunda faaliyetlerimiz hakkında bilgi veriyoruz Esnaf ve sanatkarlarımıza. Konuyla ilgili sözlerime başlamadan önce yeni yılın tüm Esnaf ve Sanatkarlarımıza hayırlar getirmesini,2022 yılının  Bereketli ve bol kazançlı, sağlık dolu bir yıl olmasın yüce Allahtan diliyorum.

2021 senesine  tüm dünyada ve ülkemizde COVİD-19 salgını damgasını vurdu ne yazık ki. Uzun karantina dönemleri neticesinde tüm dünyada  Ekonomilerde daralma oldu, enflasyon arttı Altın, Döviz, Akaryakıt gibi temel ekonomik değerlerde çok yüksek artışlar oldu. Tüm dünyada yaşanan bu gelişmelerden ne yazık ki ülkemizde payını aldı. COVİD-19 pandemisi ve karantinalar çok çeşitli meslek gruplarını olumsuz etkiledi ve halen de etkilemeye devam ediyor. Bizler Esnaf olarak, Esnaf ve Sanatkarların temsilcileri olarak şirin ilçemiz Tarsusta COVİD-19 un bu olumsuz etkilerini hissettik yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz. Ülkemizde ,ilçemizde çok kıymetli insanlar, Esnaf ve Sanatkar arkadaşlarımız hayatını kaybetti. Cümlesine Allahtan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum.  2020 ve 2021 yılları bu olumsuzlukların gölgesinde geçti , İnşallah 2022 yılı ülkemiz ve ilçemiz için, tüm insanlık alemi için bolluk ve bereket dolu bir yıl olacak.

-2021 yılı faaliyetlerimizin özünü COVİD-19 pandemisinin etkilerinden, zararlarından Esnaf ve Sanatkarlarımızı korumak oluşturdu. Bu dönemde Kooperatif Bölge ve Merkez Birliklerinin çabası, Halkbank’ın ve tabiki Devletimizin oluru ile Esnaf ve Sanatkarlarımızın kredi borçları 4 defa ertelendi ve alacakların icraya verilmesi askıya alındı.

-Esnaf ve Sanatkarların temsilcisi olarak bizler Esnaflarımızdan gelen talepleri Devlet büyüklerimize ilettik ve Sayın Cumhurbaşkanımızın samimi ilgisi sayesinde , Devletimiz bu süreçte Esnaf ve Sanatkarlarımıza Kira Yardımı, Gelir kaybı desteği adı altında maddi yardımlarda bulundu.

-2021 senesinde Kooperatifimiz , 861  Esnaf ve Sanatkara toplam 108.658.000,00 TL kredi kullandırdı.

-Böylelikle göreve geldiğimiz 2005 yılından bu yana   10342     Esnaf ve Sanatkara toplam 593.031.000,00 TL  kredi kullandırmış olduk.

-2021 yılında kredi faiz oranlarımız tüm dünyada yaşanan ekonomik kriz sebebiyle % 9,50 olarak gerçekleşti.

-Yaşanan olumsuzluklara rağmen  kredi üst limitlerimizi 225.000,00 TL den 275.000,00 TL ‘ye çıkardık.

-Böylelikle göreve başladığımızda 15.000,00 TL olan kredi limitlerimizi 275.000,00 TL ye arttırmış , % 25 olan kredi faizlerimizi ise % 9,50 ‘ye düşürmüş olduk. Kredi vadelerimiz ise 5 yıl olup aylık, üç aylık ve 6 aylık vadelerde kredi kullandırmaktayız an itibariyle.

-Bölgesinde buluna 53 kooperatifin içinde ilk 2 de olan Kooperatifimizin ilçemiz Esnaf ve sanatkarlarının sorunlarına çare bulma noktasında yaptıkları tabiki sadece kredi vermekle sınırlı değil. Esnaf ve Sanatkarlarımızın acı-tatlı günlerinde , düğün ve cenazelerinde bulunduk. İlçemizi ilgilendiren tüm konularda Devletimizin tüm kurumları ile birlik içinde, ilçemizde kurulu bulunan Esnaf odaları, Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte faaliyetlerde bulunduk. Örneğin ilçemizde bir tane Halk Bank Şubesi var idi ve ilçemiz sakinleri bu konudan çok muzdarip oluyordu. Bakanlık, Halk Bank Genel Müdürlüğü ve Kooperatif Merkez Birlikleri nezdinde yaptığımız girişimler sayesinde ilçemize ikinci Halk Bank Şubesinin açılmasına katkı sağladık.İlçemize hayırlı uğurlu olsun.

-2022 faaliyetlerimizin özünü elbette Esnaf ve Sanatkarlarımıza daha düşük faizli, uzun vadeli ve daha yüksek limitli kredi kullandırmak oluşturacak. Esnaf ve Sanatkarlarımızı finans konusunda en iyi şekilde desteklemeye, onlara bu konuda hizmet vermeye elbette devam edeceğiz. Burada bir noktayı Esnaflarımızın dikkatine sunmak istiyorum. Kooperatif kefaletiyle Halkbank’tan kullanılan krediler yatırım ve iş geliştirme kredileridir. Bu kredilerin faizinin yarısını devlet yarısını ise krediyi kullanan Esnaf ve Sanatkarlar ödemektedir. Bu krediler yerini bulur, yatırıma ve işimizi büyütmeye dönüşürse ilçemiz ve ülkemiz kalkınır, insanlarımızın refahı artar. İş  ve aş çoğalır. Fakat krediler Sayın Cumhurbaşkanımızın  da ikaz ettiği gibi başka alanlarda kullanılırsa o zaman oturduğumuz dalı kesmiş oluruz. Kendimize, ailemize, ülkemize kötülük etmiş oluruz. Bun nokta çok önemli.

-Bir başka konu da şudur, Kooperatifimiz kefaletiyle Halk Banktan kredi kullandıktan sonra Esnaflığı bırakan, Vergi levhasını düşüren Esnaflarımız oluyor. Bu kişileri Halk Bankası tespit ediyor ve bunların kullandıkları kredi faizini Bireysel kredi faizine dönüştürüyor. Buradan büyük zararlar doğabilir. Yani şu an % 9,50 olan kredi faizi % 20-25 aralığına çıkıyor. Bu durumda olan Esnaf ve Sanatkarlarımız kredilerini hemen kapatmalıdır. Esnaflarımızın böyle bir durumda kalmasını , zarar görmesini istemeyiz.

-Sözlerimi bitirmeden önce bir konuyu daha Esnaf ve Sanatkarımızla, hemşehrilerimizle paylaşmak isterim. Bizler Esnaf ve Sanatkar olarak Milletimizin, Devletimizin, ülkemizin hizmetindeyiz. Devlet-Millet birliği Esnaf ve Sanatkar olarak bizlerin ve tabiki bu güzel ülkede yaşayan her insanın hayat garantisidir. Birlik ve beraberliğimiz daim olsun her zaman. Ahilik geleneğine göre yetişmiş Esnaf ve Sanatkarlar olarak bizler her zaman Devletimizin, Milletimizin, Ülkemizin hizmetinde olacağız. Tüm dünyada yaşanan COVİD-19 pandemisi ve bu sebeple patlak veren ekonomik kriz ülkemizde de etkilerini hissettiriyor. Euro ve dolar başta olmak üzere döviz kurları, Altın , Petrol fiyatları, faiz oranları gibi ekonominin temel parametlerinde dengesizlikler, fiyat dalgalanmaları mevcut. Biz vatandaş olarak bunları çarşıda pazarda enflasyon olarak hissediyoruz. Fakat Devletimiz, başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN Beyefendi olmak üzere tüm kurum ve kuruluşları ile bu konuları takip ediyor ve vatandaşımızın menfaatine olacak şekilde gerekli düzenleme ve müdahaleleri yapıyor. İnşallah 2022 yılında bu zorlukları aşmış, güçlü bir ekonomiyle yol alıyor olacağız. Biz Devlet-millet olarak birlik ve beraberlik içinde oldukça tüm zorlukları yenecek güçteyiz. Bu vesile birlikte görev yaptığımız Halk Bank Tarsus Şubesi Müdiresi ve personellerine, Yönetim-Denetim Kurulu üyelerime ve personellerime başarılı çalışmalarından ötürü teşekkür ediyorum.  Bu düşüncelerle Tarsuslu hemşehrilerime sağlıklı ve mutlu yıllar, Esnaf ve sanatkarlarımıza bereketli ve bol kazanç dolu günler diliyorum.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenTesettürEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeketÇantaÇanta aksesuarlarBebek bakım çantasıSpor çantaOkul çantasıLaptop çantasıPortföy çantaBel çantasıPostacı çantasıEl çantasıSırt çantaBebek bakım çantasıOmuz çantası

Pet Shop