Tarih : 27/11/2021 Saat : 10:42

Tarsus Pusula

BAŞKAN SEÇER, TARSUS’TA MUHTARLAR VE VATANDAŞLARLA BİR ARAYA GELDİ

BAŞKAN SEÇER, TARSUS’TA MUHTARLAR VE VATANDAŞLARLA BİR ARAYA GELDİ
138
13 Temmuz 2021 - 10:54

SEÇER: “MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARIMDA ÇOK ÖNEMLİ İŞLER YAPIYOR”

“MALİ DİSİPLİNİ EN SAĞLAM BELEDİYELERDEN BİRİ HALİNE GELDİK”

BÜYÜKŞEHİR’DEN KALİTELİ ÜZÜMÜN ANAVATANI TARSUS’TA ÜRETİCİYE EKİPMAN DESTEĞİ

3 MAHALLEYE ÜZÜM SIKMA, 5 MAHALLEYE HAMUR YOĞURMA MAKİNESİ DAĞITILDI

Başkan Seçer, Tarsus ilçesine bağlı Killik mevkii ve Böğrüeğri Mahallesi’nde gerçekleştirilen toplantılarda çevre mahallelerin muhtarları ve vatandaşlarla bir araya geldi. Tarımsal üretimin artırılması hedefiyle üzüm üreticilerine ekipman desteği sağlanan buluşmalarda Tarsus’un Çakırlı, Tepeköy ve Çiriştepe Mahalle kooperatiflerine birer üzüm sıkma makinesi desteğinde bulunuldu.

Tarsus’un Taşkuyu, Cinköy, Ulaş ve Dorak Mahalleleri ile Toroslar ilçesi Ayvagediği Mahalle muhtarlarına ise kadınlar için birer adet hamur yoğurma makinesi verildi. Kırsal mahallelerde vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan Başkan Seçer, “Tarımı baştan beri önemseyeceğimizi söyledik. Zaten bunu da fevkalade yapıyoruz. Türkiye’deki belediyeler içinde diyebilirim ki Mersin Büyükşehir Belediyesi tarımda çok önemli işler yapıyor” dedi.

Seçer, kırsal mahallelerdeki kadınlar tarafından hamur yoğurma makinesinin çok talep gördüğünü vurgulayarak, “Şu ana kadar sanıyorum ki 100’ün üzerinde köyden bize talep geldi. Tabii bunları bütün köyün ortak kullanımı için veriyoruz muhtarlarımız aracılığıyla” diye konuştu. Muhtarlar ve vatandaşlara göreve geldikleri günden bu yana yapılan hizmetlerin başarısını anlatan Seçer, “Yeni el değiştiren belediyeler içinde mali disiplini en sağlam belediyelerden biri haline geldik. Bunu 2 yılda başardık” ifadelerine yer verdi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer öncülüğünde Büyükşehir’in üreticiye sunduğu ekipman desteği sürüyor. Üreticinin yüzünü güldüren hizmetleri ile takdir toplamaya devam eden Büyükşehir Belediyesi, bu kez de kaliteli üzüm üretiminin yapıldığı Tarsus’ta 3 mahalle kooperatifine üzüm sıkma makinesi desteğinde bulundu. Başkan Seçer’in muhtarlar ve vatandaşlarla bir araya geldiği toplantıların ardından toplam 5 mahalle muhtarına da kadınların işini kolaylaştıran hamur yoğurma makineleri teslim edildi.

Başkan Seçer’in kırsal mahallelerdeki muhtarlar ve vatandaşlarla buluşmasına CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus-Çamlıyayla Şube Müdürlüğü Koordinatörü ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ali Boltaç, CHP Tarsus İlçe Başkanı Ozan Varal, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve Meclis üyeleri katıldı.

3 mahalleye üzüm sıkma, 5 mahalleye de hamur yoğurma makinesi dağıtıldı

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi koordinesinde kırsal kalkınmanın ve tarımsal üretimin artırılması kapsamında Tarsus’a bağlı Çakırlı, Tepeköy ve Çiriştepe Mahalle kooperatiflerine birer adet üzüm sıkma makinesi dağıtıldı. Ayrıca kırsal bölgelerdeki kadınlar tarafından talep gören hamur yoğurma makinesinin dağıtımına da devam edilerek; Tarsus’un Taşkuyu, Cinköy, Ulaş ve Dorak Mahalleleri ile Toroslar ilçesine bağlı Ayvagediği Mahalle muhtarlarına birer hamur yoğurma makinesi teslim edildi.

İlk durak Killik mevkii oldu

Killik mevkiinde yapılacak toplantı öncesinde, Tarsus’a bağlı Sayköy ve Kerimler Mahalle muhtarları Başkan Seçer’i Tilki Mevkii’nde karşıladı. Bu bölgedeki vatandaşları selamlayarak taleplerini dinleyen Başkan Seçer, muhtarlar eşliğinde toplantının yapıldığı Killik mevkiindeki kahvehaneye geçti. Toplantıya, Dedeler, Çiriştepe, Sayköy, Kerimler, Taşçılı, Karadiken, Taşkuyu, Cinköy, Ulaş, Sarıveli, Tepeköy, Sucularlı, Çakırlı, Çavdarlı, Beylice, Topaklı, Yalamık ve Meşelik Mahalle muhtarları katıldı. Sevgi seli ile karşılanan Başkan Seçer’e vatandaşlar çeşitli ikramlarda bulundu.

İkinci durak Böğrüeğri Mahallesi oldu

Böğrüeğri Mahallesi’nde çocuklar Başkan Seçer’i, “Hoşgeldin Vahap Amca” sloganları ile karşıladı. Mahalle kahvehanesinde yapılan toplantıya Tarsus’tan Böğrüeğri, Boztepe, Pirömerli, Dorak, Tepetaşpınar, Kaklıktaşı, Belen, Kisecik Mahalle muhtarları; Toroslar’dan Değirmendere, Kızılkaya, Alanyalı ve Ayvagediği Mahalle muhtarları; Akdeniz’den ise Parmakkurdu Mahalle muhtarı katıldı.

Başkan Seçer, hizmette ayrımcılığa yer vermediklerini vurguladı

Tilki Mevkii’nde vatandaşları selamlayarak bu yılki üzüm sezonunun bereketli geçmesini dileyen Başkan Seçer, vatandaşların taleplerini dinledi. Killik mevkiindeki toplantıda mahalle muhtarlarının taleplerini alan Seçer, üzüm sezonunun bereketli geçmesi dileğiyle konuşmasına başladı. “İnşallah daha güzel günleri çalışarak, birlik ve beraberlik içerisinde hep beraber yakalayacağız” diyen Başkan Seçer, birlik ve beraberliğin ülkeyi daha iyi noktalara götüreceğini belirtti. Göreve geldiği günden bu yana ayrımsız bir şekilde her yurttaşa eşit hizmet taşıdıklarını anlatan Seçer, şunları söyledi:

“Siyaset biraz toplumu yoruyor. Bunun farkındayız. Partisi ne olursa olsun herkesi yoruyor. Benim partilim, senin partilin meselesi değil. Bu ülkenin bir gemi olduğunu düşünürsek, bu geminin içerisinde her birimiz varız. Gemiyi batırdığımız noktada hepimiz sulara gömülürüz. Orada sen AKP’lisin, sen MHP’lisin, sen CHP’lisin ayrımı olmaz. Herkes boğulur gider. Ben Belediye Başkanınızım. Siyasetçiyim. Bir partinin Belediye Başkanıyım siyasal anlamda ama gerçekte halkın Belediye Başkanıyım. Bir belediye başkanı hizmet götürürken, bunun AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ayrımı olmaz. Seçimlere gideriz, yarışırız. Demokrasilerde partiler olur ya da bağımsız aday olursunuz, gelir oyunu verir vatandaş, sizi göreve getirir. Ayrımcılığı siyasal olur, etnik olur, bölgesel olur konuşmak dahi istemiyorum. Bizim kitabımızda böyle bir şey yok.”

Seçer, muhtarlardan ve vatandaşlardan gelen talepleri çözüme kavuşturmak için çok çalıştıklarını vurgulayarak, “Burada tevazu sahibi olmayalım. Biz, 31 Mart’ta seçildik. Dedik ki; ‘Yolda yürürken başımız dik gezeceğiz.’ Evvel Allah başımız dik geziyoruz. Çünkü halkımız için, onların ihtiyacını karşılamak için çalışıyoruz” dedi. Seçer, 2 yılda çok önemli başarılar elde ettiklerini belirterek, “İmkanlar ölçüsünde her yere ulaşıyoruz. Yaptığımız işin en kalitelisini yapıyoruz. En hesaplısını, en makulünü. En ucuzunu demiyorum. ‘Ucuz etin yahnisi kara olur.’ Genelde yöneticiler de günü kurtarmak için ucuz işler yapar. 2 sene sonra o işi bir daha yapmak zorunda kalır. Biz işimizi iyi yapıyoruz”diye konuştu.

Mali disiplini en sağlam belediyelerden biri haline geldik”

Başkan Seçer, Mersin’de 806 mahallenin yer aldığını, kırsal mahallelerde yaşayanların tamamının tarım ve hayvancılıkla geçindiğini belirterek, kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşların taleplerinin yol, su, vidanjör ve tarımsal alanda destek gibi hizmetler olduğunu dile getirdi. Köylünün yaşamını bildiklerini ve ona göre politikalar ürettiklerini ifade eden Seçer, yol yapım, bakım ve onarım çalışmalarının öncelikli hizmet alanları içerisinde olduğunu söyleyerek, bütçe içerisinde aslan payını yola verdiklerini ve altyapı çalışmalarında da aynı hassasiyeti gösterdiklerini aktardı. Çok geniş bir makine parkı kurduklarını söyleyen Başkan Seçer, “Bakın 2 yıl oldu. Göreve geldiğimiz 2019’da 2 bin 895 ton, 2020’de 9 bin ton, 2021’de toplam 27 bin 215 ton sıcak asfalt. Her geçen gün artarak gidiyor. Çünkü sistem oturuyor. Mali disiplini sağlamışız. Bakın, yeni el değiştiren belediyeler içinde mali disiplini en sağlam belediyelerden biri haline geldik. Bunu 2 yılda başardık. Bizden iş yapıp da parasını almayan ne müteahhit vardır ne de mal satıp, hizmet satıp parasını almayan esnaf vardır. Göreve geldiğimiz günden bu yana kadar sadece Tarsus’ta 95 kilometre sathi asfalt kaplaması yapmışız” diye konuştu.

“Eshab-ı Kehf için çok güzel bir proje yaptık”

Eshabı-ı Kehf için çok güzel bir proje yaptıklarını söyleyen Başkan Seçer, bu alanın Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olduğunu ve bazı yerlerin de daha öncesinde Tarsus Belediyesi’ne tahsis edildiğini dile getirdi. Seçer, “Bizim buraya yaptığımız projenin değeri tahmin ediyorum 70-80 milyon liradan aşağı çıkmaz. Ben bunu yapmaya varım. Sayın Vali Bey’e de, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne de söylediğim şudur: ‘Davul benim kucağımda, tokmak başkasının elinde. Ben bunu kabul etmem. Projeyi ben yapmışım. Helali hoş olsun. Şu kadar para ödemişiz. Kim yapmak istiyor? Vakıflar. Buyursun projeyi alsın yapsın. Valilik, buyursun yapsın. Tarsus Belediyesi, buyursun yapsın. Ama kimse yapmıyor ise ki ben buna talibim. Bu projeyi ben gerçekleştireyim ama bunun tahsisini ben alacağım, bütün yetki ve sorumluluk Büyükşehir’de olacak. Yoksa projeyi yapamayız. Ciddi bir proje yapacaksam, oranın işletmesi bende olacak ki o bölgenin disiplinini sağlayacağım. Proje bu durumdadır” ifadelerini kullandı.

“Her şey memleketimiz için, insanımız için”

Tarımı destekleyen fide-fidan, ekipman ve hayvan desteklerini anlatan Başkan Seçer, üzüm üreticilerine sağlanan üzüm sıkma makinesi ve kırsal mahallelerdeki kadınların sıklıkla talep ettiği hamur yoğurma makinesi desteğine ilişkin olarak şunları söyledi:

“Üretmek gerekiyor, bu bölgede, bu topraklarda yaşamak için. Zaten bu coğrafya da bu imkanı sunuyor. Allah’ın lütfettiği her şey var. En güzel topraklar burada. Dünyanın en kaliteli ekolojisi, iklimi. Çok güzel ürün alınıyor. Özellikle üzüm üretimi yaygın. Çoğunlukla Tarsus beyazı yaygındır. Daha sonra farklı çeşitler gelişti. Özellikle uluslararası pazara uygun çeşitler. Çekirdeksiz, raf ömrü, aroması daha güzel çeşitler geldi. Burada üreticilerimiz de var. Hem kadın üreticilerimiz var, hem muhtarlarımız var. Hepimiz bir aradayız. Yine bazı makineler teslim edeceğiz. Hamur yoğurma makinesi bir köye verdik ama sonra çok talep patlaması oldu. Dedik ki her isteyene tabii ki verin. Şu ana kadar sanıyorum ki 100’ün üzerinde köyden bize talep geldi. Tabii bunları bütün köyün ortak kullanımı için veriyoruz muhtarlarımız aracılığıyla. Yine zeytin boylama, badem soyma, üzüm sıkma makinesi taleplerini kooperatifler aracılığıyla doğal olarak karşılıyoruz. Tarımı baştan beri önemseyeceğimizi söyledik. Zaten bunu da fevkalade yapıyoruz. Türkiye’deki belediyeler içinde diyebilirim ki, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarımda çok önemli işler yapıyor. Bunu bir Başkan olarak kendi kendimizi övme adına söylemiyorum. İnşallah bu proje de artarak devam edecek. Her şey memleketimiz için, insanımız için.”

Başkan Seçer, muhtarların taleplerini dinledi, yapılan çalışmaları anlattı

Böğrüeğri Mahallesi’ndeki toplantıda da muhtarların taleplerini dinleyen Başkan Seçer, hizmetler konusunda değerlendirmelerde bulunarak, şöyle devam etti:

“Bizim 2021 yılı rakamlarıyla yaklaşık 4 milyar lira bütçemiz var. MESKİ’nin, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ve buna bağlı şirketlerimizin yaklaşık olarak 4 milyar lira. Yıllık öngördüğümüz çalışmalarda harcayacağımız bütçemiz var. Bu önemli bir para. Peki, bu kadar büyük bütçe yapıyorsunuz, nereden yağıyor para, gökten mi yağıyor? Hayır. İşte Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin geliri olduğu için, geliri iyi olduğu için biz bu bütçeyi yapıyoruz. Diyoruz ki aşağı yukarı şu kadar böyle bir gelirimiz olacak, bu kadar yatırım yapacağız. Bunun planlamasını yapıyoruz. Peki, bir Belediye Başkanı kendini bu kadar güçlü gösterir mi? Şimdi ben güçlü göstermiyorum, gerçeği söylüyorum. Peki bunu niye söylüyorum? Bu belediyeyi çalmazsak, bu belediyeyi çırpmazsak, bu belediyede israf yapmazsak, bu belediyenin kaynaklarını yandaşların cebine doldurmazsak, bu yolların hepsi yapılır. Bu boruların hepsi döşenir. Bu fakire fukaraya yardımcı da olunur, kadına çocuğa yardımcı da olunur. Sulama borusu da verilir, yapılır da yapılır ve biz bunu yapıyoruz.”

Başarır: “Bizi izlemeye devam edin. 5 yılın sonunda bambaşka bir Mersin göreceğiz”

Killik mevkiindeki toplantıda vatandaşlara çok şanslı oldukları vurgusuyla seslenen CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, “Çiftçiyi anlayan, destekleyen bir Belediye Başkanı var. Hayvan, yem, veteriner desteği yapılıyor. Yollarımız yapılıyor. Abanozlardan Çamlıyayla’ya kadar yollar yapılıyor. Bunun kıymetini hep birlikte bilelim ve beraberce, kardeşçe yaşayalım. Sayın Belediye Başkanımıza, bizlere sahip çıkın. Bizlerin yanında olun” dedi. CHP’li belediyelerin faaliyetlerinin görüldüğünü söyleyen Başarır, “Hizmet alıyor muyuz? Alıyoruz. Yollarımız yapılıyor mu? Su boruları, altyapı veriliyor mu? Erzak dağıtılıyor mu? Esnafa destek olunuyor mu? Hani yapamazdık? Biz daha iyisini yapıyoruz. Çalmadan, çaldırmadan, adilce, eşitçe bunu yapıyoruz. O yüzden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanıma, onun kıymetli bürokratlarına, meclis üyelerine çok teşekkür ediyorum. Bizi izlemeye devam edin! Destek olmaya devam edin! 5 yılın sonunda bambaşka bir Mersin göreceğiz” ifadelerine yer verdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

adana escortadapazarı escortadıyaman escortafşin escortafyon escortağrı escortahlat escortakçaabat escortakçakale escortakçakoca escortakdeniz escortakhisar escortaksaray escortakşehir escortaksu escortakyazı escortalanya escortalaşehir escortaliağa escortaltıeylül escortaltınordu escortamasya escortanamur escortankara escortantakya escortantalya escortaraklı escortardahan escortardeşen escortarnavutköy escortatakum escortavanos escortavcılar escortaydın escortayvacık escortayvalık escortaziziye escortbabaeski escortbafra escortbağcılar escortbağlar escortbalıkesir escortbandırma escortbartın escortbatıkent escortbatman escortbattalgazi escortbayburt escortbelek escortbesni escortbeylikdüzü escortbeyşehir escortbiga escortbilecik escortbingöl escortbirecik escortbismil escortbitlis escortbodrum escortbolu escortbor escortbornova escortboyabat escortbozüyük escortbuca escortbucak escortbulancak escortbulanık escortbünyan escortburdur escortbursa escortçan escortçanakkale escortcanik escortçankaya escortçankırı escortçarşamba escortçayeli escortçekmeköy escortçerkeş escortçerkezköy escortçeşme escortceyhan escortçivril escortçorlu escortçorum escortçubuk escortçukurova escortçumra escortdalaman escortdarıca escortdatça escortdavutlar escortdefne escortdenizli escortderince escortdeveli escortdidim escortdigor escortdinar escortdiyadin escortdiyarbakır escortdoğanşehir escortdoğubayazıt escortdörtyol escortdulkadiroğlu escortdüzce escortedirne escortedremit escortefeler escortelazığ escortelbistan escortemirdağ escorterbaa escorterdemli escortereğli escorterenler escortergani escortergene escorterzincan escorterzurum escortescortesenler escorteskil escorteskişehir escortespiye escorteyyübiye escortfatih escortfatsa escortfethiye escortfinike escortfındıklı escortgaziantep escortgaziemir escortgebze escortgediz escortgelibolu escortgemerek escortgemlik escortgerede escortgiresun escortgölbaşı escortgölcük escortgörele escortgörükle escortgöynük escortgümbet escortgümüşhane escortgüngören escortgüroymak escortgürsu escorthakkari escorthaliliye escorthatay escorthaymana escorthorasan escortiğdır escortilgaz escorti̇lkadım escorti̇negöl escorti̇skenderun escortisparta escorti̇stanbul escorti̇zmir escorti̇zmit escorti̇znik escortkadirli escortkadıköy escortkağıthane escortkağızman escortkahta escortkaman escortkangal escortkapaklı escortkarabük escortkaracabey escortkarahayıt escortkaraköprü escortkaraman escortkaratay escortkaresi escortkars escortkarşıyaka escortkartal escortkaş escortkastamonu escortkaynaşlı escortkayseri escortkeçiören escortkemer escortkepez escortkeşan escortkeskin escortkestel escortkilis escortkırıkhan escortkırıkkale escortkırkağaç escortkırklareli escortkırşehir escortkızıltepe escortkocaeli escortkocasinan escortkonak escortkonya escortkonyaaltı escortkörfez escortkorkuteli escortköyceğiz escortkozan escortkumluca escortkumru escortkuşadası escortkütahya escortlara escortlüleburgaz escortmalatya escortmalazgirt escortmalkara escortmaltepe escortmamak escortmanavgat escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmarmaris escortmelikgazi escortmenemen escortmenteşe escortmeram escortmersin escortmerzifon escortmezitli escortmilas escortmucur escortmudanya escortmudurnu escortmuğla escortmuratpaşa escortmuş escortmut escortnazilli escortnevşehir escortniğde escortniksar escortnilüfer escortnizip escortnurdağı escortödemiş escortof escortoltu escortonikişubat escortordu escortorhangazi escortortahisar escortortaköy escortosmancık escortosmangazi escortosmaniye escortpalandöken escortpamukkale escortpamukova escortpatnos escortpayas escortpazar escortpazarcık escortpendik escortpolatlı escortrize escortsafranbolu escortşahinbey escortsakarya escortsalihli escortsamandağ escortsamsun escortsandıklı escortşanlıurfa escortsapanca escortsarıçam escortsarıkamış escortsarıyer escortşarkışla escortşehitkamil escortselçuklu escortselim escortserdivan escortserik escortseyhan escortsiirt escortsilifke escortsimav escortsincan escortsinop escortşişli escortsivas escortsiverek escortşırnak escortsöğüt escortsöke escortsoma escortsultangazi escortsuluova escortsungurlu escortsur escortsuruç escortsuşehri escortsusurluk escorttalas escorttarsus escorttaşova escorttavşanlı escorttekirdağ escortterme escorttire escorttirebolu escorttokat escorttorbalı escorttoroslar escorttrabzon escortturgutlu escortturhal escorttürkoğlu escorttuzla escortulus escortümraniye escortünye escortürgüp escorturla escortuşak escortüsküdar escortüzümlü escortvan escortvarto escortviranşehir escortyahşihan escortyahyalı escortyakutiye escortyalova escortyatağan escortyenişehir escortyeşilyurt escortyıldırım escortyıldızeli escortyomra escortyozgat escortyunusemre escortyüreğir escortzara escortzeytinburnu escortzile escortzonguldak escortAydın escortmuğla escorttekirdağ escortmanisa escortbalıkesir escortmanavgat escortalanya escortfethiye escortdidim escorttrabzon escortelazığ escortordu escortkütahya escortısparta escortrize escortmaraş escortyalova escortgiresun escortyozgat escorttokat escortşanlıurfa escortsivas escortbatman escorterzurum escortsinop escortkırşehir escortkaraman escortkırıkkale escortbolu escortamasya escortniğde escortuşak escortedirne escortçorum escortosmaniye escortzonguldak escortvan escorterzincan escortsöke escortnazilli escortkuşadası escortefeler escortdidim escortçine escortbodrum escortfethiye escortmarmaris escortdalaman escortmenteşe escortmilas escortortaca escortseydikemer escortçerkezköy escortçorlu escortergene escortkapaklı escortmalkara escortsüleymanpaşa escortakhisar escortalaşehir escortsalihli escortşehzadeler escortsoma escortturgutlu escortyunusemre escortbandırma escortaltıeylül escortayvalık escortbigadiç escortburhaniye escortgönen escortkaresi escortsusurluk escortayvacık escortbiga escortçan escortgelibolu escortyenice escortakçaabat escortaraklı escortof escortortahisar escortyomra escortkarakoçan escortkovancılar escortaltınordu escortfatsa escortperşembe escortünye escorttavşanlı escortsimav escortdomaniç escorteğirdir escortyalvaç escortardeşen escortcayeli escortfındıklı escortpazar escortafşin escortdulkadiroğlu escortElbistan escortonikişubat escortpazarcık escorttürkoğlu escortaltınova escortçiftlikköy escortçınarcık escortbulancak escortespiye escorteynesil escortgörele escortpiraziz escorttirebolu escortyağlıdere escortsorgun escortsarıkaya escortçayıralan escortboğazlıyan escortakdağmadeni escorterbaa escortniksar escortturhal escortzile escortviranşehir escortsuruç escortsiverek escortkaraköprü escorthaliliye escorteyyübiye escortakçakale escortzara escortYıldızeli escortsuşehri escortşarkışla escortgemerek escortkozluk escortsason escortaziziye escorthorasan escortoltu escortpalandöken escortyakutiye escortayancık escortboyabat escortgerze escortkaman escortmucur escortermenek escortsarıveliler escortkeskin escortyahşihan escortgerede escortgöynük escortmengen escortmudurnu escortgöynücek escortgümüşhacıköy escortmerzifon escortsuluova escorttaşova escortbor escortçamardı escortulukışla escortbanaz escorteşme escortsivaslı escorthavsa escortipsala escortkeşan escortosmancık escortsungurlu escortbahçe escorthasanbeyli escortkadirli escorttoprakkale escortalaplı escortçaycuma escortereğli escortkilimli escortbaşkale escortipekyolu escortözalp escorttuşba escortkemah escortrefahiye escorttercan escortüzümlü escorthttp://www.ddtshanghaiescort.comAntalya escortBursa escortMersin escortAydın escortBalıkesir escortÇanakkale escortKıbrıs escortKütahya escortManisa escortMuğla escortTekirdağ escortTrabzon escortYalova escortIsparta escortMaraş escortOrdu escortRize escortSivas escortAfyon escortAksaray escortGiresun escortŞanlıurfa escortYozgat escortErzurum escortAmasya escortÇorum escortTokat escortUşak escortVan escortBolu escortBurdur escortKırşehir escortNiğde escortOsmaniye escortZonguldak escortDüzce escortEdirne escortErzincan escortKarabük escortKaraman escortKastamonu escortKırıkkale escortKırklareli escortmanavgat escortalanya escortbelek escortaksu escortfinike escortgazipaşa escortgüllük escortkaş escortkemer escortkepez escortkonyaaltı escortkorkuteli escortkumluca escortlara escortmuratpaşa escortserik escortgemlik escortgürsu escortinegöl escortiznik escortmudanya escortnilüfer escortorhangazi escortosmangazi escortyıldırım escortkuşadası escortdidim escortnazilli escortsöke escortefeler escortbandırma escortaltıeylül escortedremit escortkaresi escortsusurluk escortbodrum escortgümbet escortturgutreis escortdalaman escortfethiye escortköyceğiz escortmarmaris escortçerkezköy escortçorlu escortkapaklı escortsüleymanpaşa escortmeram escortanamur escorterdemli escortmezitli escortsilifke escorttarsus escortakhisar escortsalihli escortsoma escortturgutlu escortgirne escortlefkoşa escortbiga escortçan escortgelibolu escortdinar escortemirdağ escortsandıklı escortmerzifon escortsuluova escorttaşova escortyeşilyurt escortgerede escortmengen escortbucak escortkadirli escortosmancık escortsungurlu escortakçakoca escortipsala escortkeşan escortkilimli escortüzümlü escortaziziye escortpalandöken escortyakutiye escortbulancak escortespiye escorttirebolu escortsafranbolu escortlüleburgaz escortgediz escortsimav escorttavşanlı escortelbistan escortfatsa escortünye escortardeşen escortçayeli escortbirecik escorteyyübiye escorthaliliye escortsiverek escortsuruç escortviranşehir escortkangal escortşarkışla escortsuşehri escortyıldızeli escorterbaa escortniksar escortturhal escortakçaabat escortaraklı escortof escortortahisar escortsorgun escortwww.elmasajeinfantil.comistanbul masaj salonuankara masaj salonuizmir masaj salonubursa masaj salonuantalya masaj salonuadana masaj salonukonya masaj salonuşanlıurfa masaj salonugaziantep masaj salonukocaeli masaj salonumersin masaj salonudiyarbakır masaj salonuhatay masaj salonumanisa masaj salonukayseri masaj salonusamsun masaj salonubalıkesir masaj salonumaraş masaj salonuvan masaj salonuaydın masaj salonutekirdağ masaj salonusakarya masaj salonudenizli masaj salonumuğla masaj salonubağcılar masaj salonubahçelievler masaj salonuesenler masaj salonuesenyurt masaj salonukadıköy masaj salonukağıthane masaj salonukartal masaj salonuküçükçekmece masaj salonumaltepe masaj salonupendik masaj salonusultangazi masaj salonuümraniye masaj salonuüsküdar masaj salonualiağa masaj salonualsancak masaj salonubayraklı masaj salonubornova masaj salonubuca masaj salonuçeşme masaj salonuçiğli masaj salonugaziemir masaj salonukarşıyaka masaj salonukonak masaj salonumenemen masaj salonuödemiş masaj salonutorbalı masaj salonuçankaya masaj salonukeçiören masaj salonumamak masaj salonupolatlı masaj salonusincan masaj salonualanya masaj salonubelek masaj salonukaş masaj salonukemer masaj salonukorkuteli masaj salonulara masaj salonumanavgat masaj salonuserik masaj salonuside masaj salonudidim masaj salonuefeler masaj salonukuşadası masaj salonunazilli masaj salonualtıeylül masaj salonubandırma masaj salonuedremit masaj salonukaresi masaj salonususurluk masaj salonugemlik masaj salonugürsu masaj salonuinegöl masaj salonumudanya masaj salonunilüfer masaj salonuosmangazi masaj salonuyıldırım masaj salonubiga masaj salonuçan masaj salonugelibolu masaj salonuadıyaman masaj salonuafyon masaj salonuağrı masaj salonuaksaray masaj salonuamasya masaj salonuardahan masaj salonuartvin masaj salonubartın masaj salonubatman masaj salonubayburt masaj salonubilecik masaj salonubingöl masaj salonubitlis masaj salonubolu masaj salonuburdur masaj salonuçanakkale masaj salonuçankırı masaj salonuçorum masaj salonudüzce masaj salonuedirne masaj salonuelazığ masaj salonuerzincan masaj salonuerzurum masaj salonueskişehir masaj salonugiresun masaj salonugümüşhane masaj salonuığdır masaj salonuısparta masaj salonukarabük masaj salonukaraman masaj salonukastamonu masaj salonukilis masaj salonukırıkkale masaj salonukırklareli masaj salonukırşehir masaj salonuuşak masaj salonukütahya masaj salonumalatya masaj salonumardin masaj salonunevşehir masaj salonuniğde masaj salonuordu masaj salonutrabzon masaj salonuosmaniye masaj salonurize masaj salonusiirt masaj salonusinop masaj salonusivas masaj salonutokat masaj salonukarahayıt masaj salonupamukkale masaj salonunizip masaj salonuşahinbey masaj salonuşehitkamil masaj salonuantakya masaj salonudefne masaj salonuiskenderun masaj salonudarıca masaj salonugebze masaj salonugölcük masaj salonuizmit masaj salonukörfez masaj salonuakşehir masaj salonubeyşehir masaj salonuereğli masaj salonukaratay masaj salonumeram masaj salonuselçuklu masaj salonuakhisar masaj salonualaşehir masaj salonusoma masaj salonuturgutlu masaj salonuakdeniz masaj salonuanamur masaj salonuerdemli masaj salonumezitli masaj salonusilifke masaj salonutarsus masaj salonutoroslar masaj salonuyenişehir masaj salonubodrum masaj salonudalaman masaj salonufethiye masaj salonuköyceğiz masaj salonumarmaris masaj salonumenteşe masaj salonumilas masaj salonuadapazarı masaj salonuserdivan masaj salonuatakum masaj salonuçarşamba masaj salonuilkadım masaj salonueyyübiye masaj salonusiverek masaj salonuviranşehir masaj salonuçerkezköy masaj salonuçorlu masaj salonuerbaa masaj salonu