:
Tarih : 17/08/2022 Saat : 20:38

Tarsus Pusula

CHP’Lİ BAŞARIR: “ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN VİRÜSÜ DİKKATE ALMAMASI KABULLENİLEMEZ”
173
07 Eylül 2020 - 14:28

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, Mersin İl Sağlık Müdürü’nün, oğlunun düğünü nedeniyle eski mersin devlet hastanesi bahçesinde yemek verdiği ve serviste devlet personelinin görevlendirildiği iddialarını meclis gündemine taşıdı.

Whatsapp Görüntülerine Açıklık Getirilmeli

 CHP’li Başarır, konuya ilişkin “İl Sağlık Müdürü’nün, her ne kadar bu bir düğün yemeği değil teşekkür yemeğiydi dese dahi basında ortaya çıkan Whatsapp yazışmalarından etkinliğin bir düğün yemeği olduğu anlaşılmaktadır” dedi.

Hiçbir Yönetici Kendi Menfaati İçin Devletin İmkanlarını Kullanamaz

Etkinliğin yapıldığı eski Mersin Devlet Hastanesi Bahçesi’nin çevreden görülmemesi için etrafının siyah perde ile kapatılmasına da anlam veremediğini belirten CHP’li Başarır, “Hiç kimse devletin imkanlarını, devletin personelini kendi kişisel menfaatleri için kullanamaz. Eğer kullanırsa da gerekli kanunlar çerçevesinde hesap vermek zorundadır. Hele hele bir sağlık kuruluşunun müdürlüğünü yapan bir kişinin, Covid-19 vakalarının zirve yaptığı bir süreçte vatandaşlara örnek tutumlar sergilemek yerine, vatandaşların hayatını tehlikeye atacak bir etkinlik düzenlemesi kabul edilir bir durum değildir” ifadelerini dile getirdi.

 CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemi ile verdiği önergesinde;

“Mersin İl Sağlık Müdürü Sinan Bahçacı’nın oğlunun düğününü memleketi olan Konya İlinde yaptığı; Mersin’de de takı takılmasına yönelik eski devlet hastanesi bahçesinde bir düğün yemeği verdiği; yemeğin masraflarının devlet tarafından karşılandığı ve kurum çalışanlarının yemek servisinde görevlendirildiği; yemekte servis yaptığı belirlenen bir 112 başhekimliği personelinin corona virüsü testi sonucunun pozitif çıktığı, evinde ailesiyle karantinaya alınan personelin bir gün önce test yaptırdığı bu sonucun alınması beklenmeden davetlilere servis yaptığı; yemeğin düzenlendiği alanın çevreden görünmemesi için siyah perdeyle kapandığı; yemeğe mazeretleri ile katılamayan sağlık görevlilerinin ise düğün takılarını bir zarfın içinde ve liste halinde yemeğe katılanlara vererek gönderdiği  iddiaları basına yansımıştı.

Söz konusu olayın basına yansımasından sonra İl Sağlık Müdürü Sinan Bahçacı; verilen yemeğin bir düğün yemeği olmayıp personele verilen bir teşekkür/vefa yemeği olduğu, herhangi bir takının söz konusu olmadığı, yemekte kullanılan malzemelerin masrafının tamamen kendisi tarafından karşılandığı ve olayın saptırıldığı yönünde açıklamalarda bulunmuştur.

Bu açıklamanın ardından, Mersin KHHB ve Başhekimler Whatsapp Grubu yazışmaları ortaya çıkmış, davetin Kamu Hastaneleri Daire Başkanı Serkan Kılınç tarafından yapıldığı, davet yazısında “iyi haftalar arkadaşlar, yarın akşam müdür bey yemek verecek. (Oğlunun düğünü nedeniyle). Hızlı bir şekilde hastanemizden katılacak idareci sayısını bildirirseniz. Başhekim, başhekim yard müdür yardımcıları dahil” denildiği bilgileri yazılı basında yer almış ve whatsapp yazışmalarının görüntüleri de haberler de yayınlanmıştır” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi.

  1. Haberde yer alan Whatsapp yazışma görüntüleri de dikkate alınarak, yapılan bu etkinliğin bir vefa mı yoksa bir düğün yemeği mi olduğu, yemek masraflarının nasıl karşılandığı ve yemekte kamu personelinin görevlendirilip görevlendirilmediği araştırılmış mıdır? Araştırılmışsa sonuçları ne olmuştur?
  2. Söz konusu Whatsapp yazışmaları doğru ise Mersin İl Sağlık Müdürü hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa gerekçeleri nelerdir?
  3. 112 başhekimliği personelinin düğünde yemek servisi yaptığı ve bu kişinin Koronavirüs testinin pozitif çıktığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise söz konusu yemeğe katılan kişilerde virüs vakası rastlandığında sorumluları kim ya da kimler olacaktır?
  4. Verilen yemek bir teşekkür ya da vefa yemeği ise etkinliğin yapıldığı alan neden siyah bir perde ile gizlenmeye çalışılmıştır?
  5. Pandemi nedeniyle 30 Ağustos Zafer Bayramımızın dahi kısıtlı imkânlarla kutlanması yönünde genelgelerin yayınlandığı bir dönemde, böyle bir etkinliğin düzenlenmesine neden göz yumulmuştur?

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

dantelli iç çamaşır takımı

Pet Shop