:
Tarih : 17/08/2022 Saat : 20:28

Tarsus Pusula

KÜÇÜK AMAL TARSUS’A GELDİ
202
29 Temmuz 2021 - 21:12

KÜÇÜK AMAL TARSUS’A GELDİ

Tarsus Kent Konseyi, savaşlar nedeniyle ailesini kaybeden çocukların dramına insani boyutta dikkat çekmek amacıyla yürütülen, annesini arayan  9 yaşındaki bir çocuğun hikayesini uluslararası bir “Gezici sanat ve umut festivali” ile anlatan “Walkwith Amal” projesinin Tarsus bölümünü organize ederek bu anlamlı projede yer aldı.

Kent Konseyi olarak,  Tarsus Belediyesi ve SlowFood Tarsus Birliği ile birlikte organize ettiğimiz bu insani projeyi; kentimizin tüm dinamikleri ile birlikte çeşitli etkinliklerle gerçekleştirmiş olduk.

Annesini arayan bir kız çocuğunu sembolize eden bir kuklanın, konuyla ilgili belgeselini çekmek üzere 27 Temmuz 2021 tarihinde Gaziantep’ten başlayarak Tarsus’tan 29 Temmuz 2021 günü geçişiyle ülkemizin birçok kentinden yürüyüşle devam edecek olan proje Avrupa ülkelerini dolaşarak İngiltere’de son bulacaktır.

 Öncelikle;  Proje ekibi Tarsus’a gelerek Saint Paul Anıt Müze bahçesinde yerlerini aldılar. Burada toplanan çocuklarla birlikte müzik eşliğinde dans gösterileri yapıldı. Küçük Amal karşılanarak güzel dileklerde bulunuldu ve  St. Paul Anıt Müzesi ziyaret edildi. Daha sonra kukla belirlenen güzergahta yürüyerek Ulu Cami’ye geldi ve burada yapılan ziyaretten sonra yine yürüyerek Kubatpaşa Medresesi’ne varıldı. Kubatpaşa Medresesi önündeki alanda kurulan “SlowFood Yeryüzü Pazarı standlarını tek tek dolaşan Küçük Amal’a “İyi, Temiz ve Adil Gıda” sloganıyla sergilenen ürünler hediye edildi.  Tarsuslular Amal’a çok büyük ilgi gösterdiler. Tarsus Belediye Başkanı Dr.Haluk Bozdoğan St.PaulKuyusu’nun bir tablosunu; Tarsus Kent Konseyi Başkanı Dr.Ali Cerrahoğlu, Genel Sekreter Reşit Tok ve  Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Fuat Togo Şahmeran Kabartma Tablosunu;  SlowFood Tarsus Birliği’ni temsilen Yasmina Lokmanoğlu Tarsus Çatalburun Köpeği maket oyuncağını verdi. Etkinliğin sonunda Kent Konseyi Başkanı Ali Cerrahoğlu ile birlikte SlowFood Tarsus Birliği Lideri Yasmina Lokmanoğlu Küçük Amal’a insanlık için barışı temsil eden zeytindalından yapılmış bir taç taktılar. Ayrıca bereketi temsilen yöresel sarı buğday ve sevgiyi temsilen mersin dalı diğer konuklar tarafından sunulan sembolik armağanlardı. Etkinlikler güzel ve anlamlı dileklerle son buldu.

    Tarsus’un tanıtımına büyük katkı sağlayan bu anlamlı ve güzel etkinliğe destek olan tüm kişi ve kurumlara teşekkür ediyoruz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

dantelli iç çamaşır takımı

Pet Shop