Tarih : 25/09/2022 Saat : 23:16

Tarsus Pusula

Mersin’de Yüz Bin Fidan Toprakla Buluştu
314
14 Kasım 2021 - 21:39

Mersin’de Yüz Bin Fidan Toprakla Buluştu

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda ülkemiz genelinde başlatılan ‘Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes ’kampanyası kapsamında ilimizde 100.000 fidan toprakla buluşturuldu.

Milli Ağaçlandırma günü kapsamında Silifke ilçesi Yeşilovacık mahallesindeki yanan ormanlık alanlara 15 bin fidan dikimi Vali Ali İhsan Su’nun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Programa Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Büyükşehir Belediye Genel Sekreter Yardımcısı Ali Rıza Özdemir, Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman, Silifke Kaymakamı Abdullah Aslaner, Silifke Belediye Başkanı Sadık Altunok,  öğrenciler, gönüllüler, ormancılar ve vatandaşlar katıldı.

Törende yaptığı konuşmasında, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde 11 Kasım’ın Milli Ağaçlandırma günü ilan edildiğini kaydeden Vali Su, “Ormanlar çok önemli varlıklarımızdır. Sadece bizim için değil, dünya için, insanlık için, dünyada tüm orman varlığı çok önemlidir. Bu gün insanlık olarak sağlıklı bir nefes alabilmemiz için ormanlar vazgeçilmezimizdir. Hayat için olmazsa olmaz şişli escort oksijen salınımı için ormanlar büyük önem teşkil etmektedir. Sadece hayatımızı devam ettirmek için değil, hemen hemen her alanda orman envanterlerine ihtiyaç var. Her sektör için önemli bu bakımdan öncelikle ormanlarımızı korumak, orman varlığımızı arttırmak çok önemli görevlerimizden bir tanesidir. Bu çerçevede milli ağaçlandırma seferberliği kapsamında bu günde ilimizde fidan dikimini gerçekleştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu yıl içerisinde aşırı sıcaklar nedeniyle çok ciddi orman yangınlarının çıktığını belirten Vali Su, “Bu sezonda ilimizde 3 milyon 300 bin fidanı inşallah toprakla buluşturacağız. Bu gün burada tüm ilimiz genelinde 100 Bin fidanı toprakla buluşturuyoruz. Orman varlığımız çok önemlidir. Biz Mersin olarak da orman varlığında önemli bir konumdayız. Toplam arazimizin yüzde 54’ünü orman oluşturuyor. Bunu daha da arttırmak için her yıl fidan dikimi gerçekleştiriyoruz. Her yıl buna önemli bir katkıyı da sağlamış oluyoruz. İnanıyorum ki bugün, hem bu ormanları koruma bilincimizi daha çok pekiştirmiş olacağız, hem de yanan ormanlarımızın yerlerini yeniden ağaçlandırmış olacağız. İlaveten yeni yerleri de ağaçlandırmış olacağız. Böylelikle yeni nesillerimize, gençlerimize, çocuklarımıza orman bilincini aşılamış olacağız. Hem de onlara çok daha yeşil bir ülke bırakmış olacağız” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ali İhsan Su ve katılımcılar birlikte fidan dikimi gerçekleştirdiler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenTesettürEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeketÇantaÇanta aksesuarlarBebek bakım çantasıSpor çantaOkul çantasıLaptop çantasıPortföy çantaBel çantasıPostacı çantasıEl çantasıSırt çantaBebek bakım çantasıOmuz çantası

Pet Shop