:
Tarih : 23/05/2022 Saat : 5:12

Tarsus Pusula

Vali SU Mersin Havacılık, Uzay ve Otomasyon Bilim Şenliği’nin Açılışını yaptı
135
10 Aralık 2021 - 20:21

Mersin Havacılık, Uzay ve Otomasyon Bilim Şenliği’nin Açılışı Vali Su’nun Katılımıyla Gerçekleştirildi

Vali Ali İhsan Su, Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürütücüsü olduğu, Toroslar Belediyesi ve CNR-EXPO Uluslararası Fuar Alanı iş birliği ile TÜBİTAK 4007 Programı kapsamında destek alan Mersin Havacılık Uzay ve Otomasyon Bilim Şenliği’nin açılışına katıldı.

CNR-Expo fuar alanında gerçekleşen açılışa Vali Ali İhsan Su’nun yanı sıra, Toroslar Kaymakamı İbrahim Çenet, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, il protokolü, paydaş kurum temsilcileri öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Açılışta yaptığı konuşmasında, Havacılık, Uzay ve Otomasyon Bilim Şenliğinin açılışını yapmanın mutluluğunu dile getirerek dünyada bilim ve teknoloji konusunda baş döndüren bir hızla gelişmelerin yaşandığını ifade etti.

Daha 25 yıl öncesine kadar karadan karaya doğru gelişen teknolojik gelişimin karadan havaya doğru geliştiğini vurgulayan Vali Su, “Çağımız teknoloji çağıdır.  Hangi devlet dünyada teknolojik ve bilimsel üstünlüğe sahipse en güçlü devlet o devlettir. Çünkü en büyük güç bilgi ve bilimdir. Bilgiyi elde etmek çok önemlidir. Ülkemizin geldiği bu noktada, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde her alanda çok önemli gelişmeler yaşıyoruz. Uzay, teknoloji, otomasyon ve havacılık konusunda da büyük gelişmeler yaşıyoruz. Bugün kendi SİHA, İHA ve TİHA’larımızı yapıyoruz. İnşallah çok yakın zamanda milli muharip uçağımızı da yapacağız. Ülke olarak çok ciddi ve çok önemli projeleri gerçekleştiriyoruz.

Bugün burada açılışını gerçekleştireceğimiz Havacılık Uzay ve Otomasyon Bilim Şenliği bu anlamda çok önemli. Öncelikle başta öğrencilerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımızın bu konuda farkındalık oluşturarak ilgilerini arttırmış olacağız. Böylelikle bu etkinliğimiz ilgisi olanların dikkatini çekerek mevcut çalışmaları var ise bu çalışmaları ortaya çıkarıp yeni fikirlerin ortaya çıkmasına vesile olacaktır.

Vali Su, “Bu Bilim Şenliği ile Geleceğin Teknoloji Mimarlarını Ülkemize Kazandırmış Olacağız”

Öğrencilerimizi bu konuya kanalize ederek geleceğin teknoloji mimarlarını bu bilim şenliği ile ülkemize kazandırmış olacağız. İş insanlarımıza bu konuda belki yeni kapılar açmış olacağız. Bilim şenliğinin hazırlanmasında başta Milli Eğitim Müdürü olmak üzere TÜBİTAK’a, Toroslar Belediye Başkanına ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bilim şenliğinin ilimize, ülkemize faydalı olmasını diliyorum.”diyerek sözlerini noktaladı.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından oluşturulan stantları inceleyen Vali Su, Robotik kodlama, drone yapımı, mini roket yapımı, radyo kontrollü uçak eğitimleri, uçak simülatörleri, STEM atölyeleri, yaratıcı yazma ve drama etkinlikleri, yamaç paraşütü eğitimleri, planetaryum ve teleskop gözlemleri gibi 32 atölye ve gösteri deneyleriyle zenginleştirilmiş faaliyetlerin yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yürüttüğü TÜBİTAK, Erasmus, eTwinning, Patent, Hayat Boyu Öğrenme Kurumları, KARGEM, EBA proje faaliyetleri hakkında bilgiler aldı.

Program sonunda TRT Çukurova Radyosu canlı yayın programına katılan Vali Ali İhsan Su, “Gerçekleştirdiğimiz bu şenlikte amacımız başta öğrencilerimiz olmak üzere bu konularda farkındalığı artırarak hem gençlerimizin hem vatandaşlarımızın ilgilisini çekebilmektir. İncelediğim stantlarda hem öğretmenlerimizin hem öğrencilerimizin bir şeyler ortaya koyma heyecanını gözlerinde gördüm. Çok güzel, çok ciddi ve derece almış projeler var. Patenti alınan projeler var. Bunlar zaman içinde ülkemizin yıldız projeleri haleni gelecek ve ülkemizin kalkınmasına, gelişmesine katkıda bulunacak. Uzay, Havacılık ve Otomosyan konusunda ise dünyada ilklere girmenin kapısını açmış olacak. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde her alanda olduğu gibi bu alanda da çok ciddi çalışmalarımız var. Dünyada bilgiyi üreten, bilgiye sahip olan toplumlar en hızlı gelişen toplumlardır. Biz de bu fuarda geleceğin mühendislerini yetiştiriyoruz. Bunun için Devletimiz, Hükümetimiz her türlü imkanı sunmuş durumdadır.”şeklinde konuştu.

Vali Su, öğrencilere verdiği mesajda ise “İşleyen demir ışıldar, ata sözünden yola çıkarak, her şeyin başı çalışmaktır. İdeallerinizi gerçekleştirmek için çalışın, çalışın, çalışın.  Biz her türlü imkanları öğrencilerimiz için seferber edeceğiz onlar da ülkemizi çağdaş medeniyet seviyesinin üstüne taşımak için çalışacaklar, hep birlikte çalışacağız”dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

instagram volgers kopenvolgers kopenbuy windows 10 probuy windows 11 pro